Najlepsi serialowi ojcowie

6/23/2015 Angelika Dąbek 0 Comments

Przy okazji Dnia Taty czas na subiektywną listę najlepszych, najbardziej odważnych i najwspanialszych! Wybrani przeze mnie bohaterowie być może nie zawsze są do końca pozytywni, ale nie można odmówić im jednego: poruszającej miłości, jaką darzą swoje dzieci.

Tradycyjnie lojalnie uprzedzam o dwóch rzeczach: po pierwsze to moja własna, mocno subiektywna lista. Po drugie: możliwe spoilery (chociaż wszystkie opisy stworzyłam tak ogólnie, jak tylko się dało). 
I tak, miał się tutaj znaleźć Stannis Baratheon...później obejrzałam piąty sezon GoT. 

Walter White, Breaking Bad
Mocno przeciętny nauczyciel chemii, który mieszka w całkiem zwyczajnym domu w Albuquerque z żoną Skyler i niepełnosprawnym synem RJ'em dowiaduje się, że ma raka. Piękne jest to, że bohater nie myśli w takiej chwili o sobie, tylko o tym, jak zapewnić bliskim środki do życia po śmierci. Prawdziwa głowa rodziny. To, że w związku z tym zaczyna produkować najwyższej klasy metamfetaminę w mieście, to już inna sprawa :)
 

Dexter Morgan, Dexter
Wydawało mi się, że w tym serialu nic mnie nie zaskoczy – przesympatyczny seryjny morderca, który na co dzień pracuje w policji, regularnie kupuje kolegom pączki i jest przykładnym chłopakiem, a później mężem. No i ojcem naturalnie. W wyniku późniejszych wydarzeń, kiedy Dexter zostaje sam z małym Harrisonem, mamy okazję zobaczyć niemal wiernie przedstawioną sytuację samotnego ojcostwa w dzisiejszych czasach (niemal, no bo mało kto może pochwalić się dobrze opłacaną pracą, w której można pojawiać się, kiedy się chce, a w międzyczasie szuka kolejnej ofiary do zamordowania). Bohater wynajmuje nianię i faktycznie, nie zawsze ma czas dla malucha. Z drugiej strony jego miłość i oddanie w stosunku do syna jest oczywiste – widać to jak na dłoni.
Ragnar Lothbrok, The Vikings
Piękny przykład ojcowskiej miłości. Ragnar nie jest bohaterem w oczywisty sposób pozytywnym lub negatywnym (ja nie miałam problemu z zakwalifikowaniem go do grona tych pierwszych, ale wielu moich znajomych uważa go za ostatnie zło, więc może coś w tym jest) – no, niby zabija, zdradza i kombinuje jak może. Odważnie podbija Brytanię, a później Francję, ma gdzieś religię chrześcijańską, pomimo przyjaźni, jaka łączy go z Athlestanem (mnichem). Ale jakby nie było i cokolwiek by się nie działo, Ragnar jest jednak przykładem idealnego taty – uwielbia swoje dzieci, darzy je ogromnym uczuciem i jest w stanie zrobić dla nich wszystko. Sceny z udziałem synów i córki są właściwie jedynymi, w których można u Ragnara zaobserwować czystą radość, przywiązanie i dumę.

Jamie Lannister, Game of Thrones
Kiedyś bardzo, bardzo zła postać GoT, dzisiaj bohater najbardziej wzruszającego wątku piątego sezonu (wiedzą ci, co widzieli ostatni epizod). Zdolny do wielu poświęceń i odważnych czyów dla ochrony swoich dzieci – nie bał się wyruszyć w podróż do Dorne, celem uratowania Myrcellii.

Ned Stark, Game of Thrones
W tym rankingu nie mogło zabraknąć głowy jednego z kluczowych rodów walczących o tron. I chociaż wątek Neda zakończył się już w pierwszym sezonie, to podczas tych kilku odcinków mogliśmy przekonać się o jego empatii, mądrości, a nade wszystko miłości do swojej żony i wszystkich dzieci.
Inne propozycje? Dawajcie w komentarzach :) 
zdjęcia: Pinterest

0 komentarze :

ARCHIWUM