Top of the blogs 2014

1/24/2015 Angelika Dąbek 0 Comments
Chociaż przed nami już ostatni tydzień stycznia, przypomniało mi się, że przecież chciałam w jednym miejscu zebrać te kilka blogów, które poznałam w 2014, do których do dzisiaj wracam i czytam/oglądam z przyjemnością. Małe top-blog podsumowanie minionego roku czas zacząć. Kolejność przypadkowa.

This is almost last week of January, but I completely forget to write a post about my fav blogs I visit for the first time in 2014. My little top of the most inspiring blogs. Random order.

1. Styledigger
Nie, że nie znałam Joanny Glogazy i jej bloga wcześniej. Nie wiem, czy to ona zmieniła w jakiś szczególny sposób prowadzenie bloga, czy ja się zmieniłam, nieważne. Teraz to mój ulubiony polski blog lifestyle'owy. Na Styledigger najczęściej natkniemy się na tematy dotyczące mody i życia w wersji slow oraz świadomego konsumpcjonizmu (autorka gorąco namawia do minimalistycznego podejścia do zakupów), relacje z podróży, recenzje książek i filmów. W stałych cyklach pojawiają się Hatifnaty tzn. spis ciekawych stron znalezionych w sieci, poza tym Joanna pozwala sobie na pełną swobodę w kwestii zamieszczania postów. To właśnie urzeka mnie w tym blogu i pokazuje prawdziwą siłę jego autorki - szczerość, prostota, inteligentne i ładnie ubrane w słowa myśli okraszone pięknymi fotografiami sprawiają, że bez względu na myśl przewodnią posta pod każdym z nich pojawia się mnóstwo komentarzy. Duża grupa aktywnych komentatorów to fajna sprawa. Wielkim plusem jest dla mnie strona wizualna bloga zrealizowana przez studio Mujsho z Warszawy. 
My favourite polish lifestyle blog. The most often theme of posts is slow life and fashion, the trips, reviews of books and films. Periodically appear "Hatifnaty": interesting pages or links find in internet, otherwise author of site focuses on completely freedom and this is what I like the most. Joanna Glogaza can write about everything, and for every time many people commented her posts. I think this is her honesty, simplicity and smart thinking plus beautiful pictures. Big group of active readers is nice thing. I'm a big fan of design on blog realised by Mujsho - small studio from Warsaw.
pic. styledigger.com

2. The Adamant Wanderer
Bloga Uli Fiodorowicz odkryłam chyba właśnie dzięki jednym z wydań Hatifnatów... nie pamiętam dokładnie. The Adamant Wanderer to strona poświęcona podróżom, a ciekawe wpisy i przepiękne zdjęcia podobają mi się tym bardziej, że autorka lubi poznawać nowe smaki, a jej posty często zahaczają o tematy kulinarne (a nie ma nic piękniejszego niż wpis o ciekawej knajpce, którą trzeba odwiedzić będąc w Portugalii). Najbardziej podoba mi się jednak sama historia autorki, która nie bała się wyjechać do Stanów, co zaowocowało miesiącami wspaniałej przygody. Ula odważyła się na coś, na co wielu z nas ma ochotę, lecz strach przed rzeczywistością trzyma ich przy obecnym życiu. Od paru miesięcy oko cieszy nowe logo i wygląd strony.I found this blog through one of Hatifnaty on Styledigger, I'm not sure... nevermind. The Adamant Wanderer is a site dedicated to journeys. I like this blog, because there are lot of interesting notes, beautiful pictures and posts about local cousine and interesting places in every country, that author of blog visited. 
pic. adamantwanderer.com

3. Co dziś zjem na śniadanie
Kocham śniadania. Pracuję w knajpce specjalizującej się w śniadaniach.  Jeżeli kiedyś poszczęści mi się z własnym gastro-biznesem, to pewnie także będzie to śniadaniownia. Dlatego jeżeli trafiam na bloga o tytule Co dziś zjem na śniadanie to ej... no nie ma opcji, żeby skończyło się na jednej wizycie! Prowadzony przez Martę Greber, obecnie mieszkankę Berlina urzeka minimalistycznym, ale i tak romantycznym szablonem i przepięknymi zdjęciami śniadań. Dodatkiem są pojawiające się wpisy na temat ciekawych knajpek lub kawiarni odwiedzanych przez autorkę, chociaż ostatnie wpisy obfitują głównie w Mię - nowo narodzoną córeczkę.I love breakfast. I work in eatery with breakfasts and, if someday I would be happy owner of one of them, it will be definitely place with brakfasts. So, when I see blog with title "What should I eat for breakfast today" I'm immediatelly fall in love! I love design on this site - minimalistic and in the same time romantic, with thousands beautiful pics of meals. Author, Marta Greber, show us, that we can eat on breakfast many different thing for every day.And every of this dish can be healthy.
pic. codziszjemnasniadanie.pl

4. Rebel Look
Magdalena Samborska z bloga Rebel Look ma dwójkę dzieci. I wygląda jak marzenie. To znaczy, jak moje marzenie - zawsze chciałam mieć taką fryzurę, taki blond na głowie. A wyczucia stylu autorki bloga Rebel Look można tylko pozazdrościć -umiejętnie bawi się mieszaniem najgorętszych trendów z stylami punk, grunge, rock itd. Magdalena Samborska from Rebel Look has got two of children. And she looks like a dream. My dream, I mean - I always want to have same hairstyle and colour like her, same figure etc. And look at her great style - she can mix top trends with punk grunge and rock.
pic. rebellook.blogspot.com

5. Ekskluzywny menel
Od mojego powrotu z Holandii w oczy rzuciło mi się jedno. Chłopcy i mężczyźni, których widzę codziennie w pracy i na ulicy wyglądają naprawdę dobrze! Ostatnio rozmawiając z mamą ośmieliłam się stwierdzić nawet, że płeć męska zaczyna wyglądać lepiej niż my, dziewczyny. Bardziej stylowo i bardziej wow. I może istnieją już w sieci jakieś blogi o modzie męskiej, ale jak dla mnie to Kamil Pawelski i jego strona Ekskluzywny Menel to mój subiektywnie wymarzony obraz prawdziwego współczesnego polskiego faceta. Nie dość, że dobrze ubranego, to jeszcze pełnego energii, luzu i nonszalancji. I z brodą :)Since I came back from Holland I can see one thing on the streets - boys and young men looks really good! Even couple days ago I was talking about this with my mom and I said that they're looking now better than most of girls. I can see that fashion for men and by men is changing. There is more and more sites about male clothing and Ekskluzywny Menel is one of them. For me Kamil Pawelski is perfect example of stylish polish man.
pic. ekskluzywnymenel.com

6. Fashion PR Girl
Fajnie, jeżeli jest blog łączący modę z Public Relations (teraz do spokojnej śmierci pozostaje mi odkrycie bloga pr-owo gastronomicznego). Na Fashion PR Girl Olka Kaźmierczak opisuje interesujące kampanie czy przypadki z zakresu PR na rynku mody. Uwielbiam cykl Q&A oraz wpisy dotyczące portali społecznościowych i ich roli w budowaniu wizerunku marki w sieci. Stronka pełna inspiracji i nowinek ze świata PR.Great polish blog about Public Relations and fashion. Olka Kaźmierczak writing about interesting cases oraz campaigns. I love her periodically Q&A posts and notes about social media. 
pic. fashionprgirl.pl

7. Un-Fancy
Caroline Joy-Rector na swoim blogu co sezon udowadnia, że można się ubrać mając 37 fragmentów garderoby w szafie! Odnalazłam tego bloga dzięki Styledigger i rosnącemu zainteresowaniu minimalistycznym podejściem do kupowania ubrań.Caroline Joy Rector prove us, that there is possible to complete a wardrobe with 37 pieces of clothing. 
pic. un-fancy.com

8. Park&Cube
Tu nie trzeba nic pisać. Popatrzcie tylko na zdjęcia - trudno uwierzyć, że to fotografie na bloga, a nie profesjonalne sesje zdjęciowe dla największych magazynów o modzie.

There is nothing to say. Look at this pictures!
pic. parkandcube.com

To, co zauważyłam po ponownym przeczytaniu tekstu w całości? Wniosek jest taki, że prawie wszystkie z opisanych blogów to polskie strony! Jeszcze rok temu wśród moich ulubionych blogów znalazłoby się może kilka polskich, teraz zmieniło się to diametralnie - nie śledzę już tak uważne Le blog de Betty, Trop Rouge czy Elin Kling. Zastąpiły je Ryfka z Szafy Sztywniary, Kasia Gorol z JestemKasia, Olga z the Bicuit Factory, wiele, wiele innych i wszystkie wyżej wymienione. Co to oznacza? Jak dla mnie to bardzo dobry znak świadczący o tym, jak rozwinęła się polska blogosfera. Nie muszę już szukać ciekawych treści na zagranicznych stronach. Smak, interesujące artykuły, piękne zdjęcia  i wiedzę mogę nabywać także w towarzystwie rodzimego języka :)


You know, what is the biggest thing that I see now? Almost all of blogs, that I'm reading now is polish sites! What is that mean? For me is a really good sign - polish blogs are as good as the most profesional sites like Elin Kling or Leblogdebetty. When I want see great design, style, interesting posts and beautiful pictures I can have all of this with company od polish language :) 


0 komentarze :

ARCHIWUM