Piękny film: Angel-a

12/12/2014 Angelika Dąbek 0 Comments

Luc Besson, Luc... możecie nie kojarzyć filmu, o którym dzisiaj piszę, ale takiego Leona Zawodowca to już na pewno. Moja siostra uwielbia ten film, ja lubię największe produkcje Bessona właśnie za to czasami absurdalne,  czarne poczucie humoru i za estetykę, w jakiej je utrzymuje.  Angel-a to skromny film, może nie najlepszy w dorobku reżysera i producenta, ale na pewno jeden z ładniejszych.

Andre to młody Amerykanin, który mieszka w Paryżu. Nie wiedzie mu się, wpada w długi u miejscowych gangsterów, nie jest w stanie ich spłacić, a termin oddania pieniędzy mija. Bohater nie ma przy sobie ani grosza, a jego zadłużenie sięga kilkudziesięciu tysięcy euro. Zrozpaczony decyduje się na zakończenie swojego życia skacząc z mostu do Sekwany. Jednak w ostatniej chwili obok pojawia się Angela, równie zrozpaczona i zdecydowana na skok. Andre ratuje ją przed samobójstwem, jednak jak się później okazuje, to dziewczyna zostaje dosłownie zesłana, żeby uratować jego.Film jest dość banalny, trzeba mu to przyznać. Angela zdobywa dla bohatera pieniądze potrzebne, aby spłacić dług bez najmniejszego problemu. Dodatkowo całym credo filmu okazuje się, że trzeba pokochać siebie, aby udało się całe życie - to żadne odkrycie i w kwestii scenariusza można było pomyśleć jeszcze trochę, ale niech tam. 
Mnie wiele zrekompensowała strona wizualna filmu. Zdjęcia Thierry'ego Arbogasta ukazują nam Paryż piękny, magiczny i czysty (chociaż każdy wie, że tak nie jest). Jak z pocztówki mamy okazję podziwiać urokliwe uliczki, Wieżę Eiffla oraz most Aleksandra (tak, to tutaj Adele śpiewała Someone Like You, o ile dobrze kojarzę). Niesamowity klimat podkreśla biało-czarna konwencja filmu. 
Dodatkowo podobały mi się role głównych bohaterów. Jamel Bebbouze oraz niesamowita Rie Rasmussen wcielili się w swoje role i zagrali chyba najbardziej (nie)dobraną filmową parę, jaką dane mi było ostatnio widzieć.
Gdybym miała określić film Angel-a kilkoma słowami? Prosty, klasyczny, minimalistyczny. Piękny po prostu. Znacie inne współczesne filmy (np. po 2000) utrzymane w takim klimacie?

zdjęcia: Filmweb.pl, IMDB, Pinterest

0 komentarze :

ARCHIWUM